Dom Pomocy Społecznej w Psarskim

FIZJOTERAPIA

przez Admin

Ćwiczenia z laskami gimnastycznymi

Na terenie naszego domu oddział rehabilitacyjny prowadzi grupową gimnastykę z laskami gimnastycznymi. Sesja trwa od 20-30 min. Są to ćwiczenia ruchowe wykonywane przy odpowiednio dobranej muzyce. Każdy ćwiczący ma swoją laskę gimnastyczną. Celem tych ćwiczeń jest: kształtowanie prawidłowej postawy ciała, poczucia rytmu, płynności i estetyki ruchu. Nie możemy zapomnieć o rozwoju emocjonalnym, który również ulega zmianie, związane jest to z przeżywaniem radości satysfakcji ze stopnia opanowanych umiejętności ruchowych. Ćwiczenia działają na cały organizm: na układ nerwowy, mięśniowy, oddechowy . Zajęcia cieszą się dużą popularnością wśród podopiecznych.

Mistrzostwa Krykieta – 17 Września 2014
Ja co roku w środę 17 września odbyły się w Naszym Domu Mistrzostwa Krykieta. Krykiet jest wywodzącą się z Anglii tzw. „grą dżentelmenów”. W naszych Mistrzostwach pierwsze miejsce zajął pan Jerzy Magdziarek, na drugim miejscu znalazł się pan Andrzej Dziwisz. Na trzeciej pozycji uplasował się pan Robert Kaczmarek. Naszym dżentelmenom nie zabrakło oczywiście wytrwałych kibiców..
Za wspólną zabawę i grę fair play dziękujemy!

Ruch to zdrowie
Nordic Walking ma niewątpliwą dużą zaletę, związaną z tym iż jest łatwo dostępny niemal dla każdego.
Nauka techniki nie sprawia trudności, a niezbędny sprzęt ogranicza się do odpowiednich butów, odzieży sportowej oraz kijów. Nordic może być uprawiany przez każdego, w prawie każdych warunkach atmosferycznych i każdym terenie. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Psarskim również poznali korzyści płynące z tej coraz bardziej modnej rekreacji. Podczas spotkań seniorzy z kijkami korzystali ze świeżego powietrza i piękna terenów zielonych wokół domu.

Co warto wiedzieć:
Nordic Walking jest formą rekreacji wyjątkowo bezpieczną dla stawów i całego aparatu ruchu. Ponieważ, podczas marszu część ciężaru przenoszona jest na obręcz barkową, co odciąża stawy i kręgosłup. Sport ten poleca się m.in. osobom po kontuzjach, z nadwagą, z różnymi rodzajami problemami ortopedycznymi, a także osobom starszym – systematyczne chodzenie z kijkami zapobiega chorobom związanych z brakiem ruchu.
  Nordic Walking może rozwijać aż 90% systemu mięśniowo-szkieletowego. Warto więc zauważyć, iż wydatek energetyczny i spalanie kalorii w przypadku marszu z kijami jest większe niż podczas „zwykłego” chodzenia, ponieważ chodzenie z kijami angażuje także górne partie ciała – czyli chudniemy szybciej. Ocenia się, że Nordic Walking jest o 30 – 40% bardziej efektywny od zwykłego chodzenia.
Regularne uprawianie Nordic Walking:

  • zmniejsza ryzyko otyłości (wysiłek fizyczny zwiększa spalanie kalorii)
  • korzystnie wpływa na sylwetkę
  • wzmacnia mięśnie i kości
  • pomaga zapobiegać osteoporozie.
  • polepsza samopoczucie (pomaga usunąć stres i napięcie, zwiększyć koncentrację i zwalczyć problemy ze snem)
  • wzmocnienia odporności (systematyczna aktywność ruchowa wpływa pozytywnie na system immunologiczny człowieka)

———————————————————————————————
KINEZYTERAPIA

” Marsz po zdrowie „

Nordic Walking jest ciekawą i przyjemną formą odpoczynku. Polega on na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Niektórym może się wydawać, że jest to sport nowy, jednak jego początki datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Wtedy była to forma treningu dla narciarzy biegowych. Obecnie trenować może każdy kto nie  ma przeciwwskazań lekarskich do ćwiczeń. Podczas Nordic Walking osoba uprawiająca ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała. Pracują one zupełnie inaczej niż podczas zwykłego marszu. Są bardziej wzmocnione, zwłaszcza ramiona, które stają się mocniejsze i bardziej wytrzymałe. Główne zalety Nordic Walking to ogólna poprawa stanu zdrowia, krążenia i dotlenienie całego organizmu.

Ruch może zastąpić niemal każdy lek,

ale żaden lek nie zastapi ruchu !!!



” Wiosenne rozgrywki pora zacząć „

23 marca w piękne, słoneczne popołudnie odbyły się pierwsze w tym roku rozgrywki krykieta. Klasę pokazał zeszłoroczny Champion wygrywając swoją rozgrywkę. Po piętach deptali mu jednak nowi zawodnicy chłonni rywalizacji i zwycięstwa. W powietrzu było czuć sensację gdy Pan Jerzy prowadził przez całą rozgrywkę. Wynik meczu jednak ustalił Pan Waldek oddając końcowe uderzenie w sam środek mety. Sezon zapowiada się bardzo ciekawie. Pod koniec września dowiemy się kto zostanie Mistrzem Krykieta wyłonionym podczas corocznego Turnieju.
Za wszystkich Krykiecistów trzymamy kciuki i życzymy powodzenia i oczywiście świetnej zabawy.

Rehabilitacja

Usprawnianie ruchowe w Naszym Domu rozpoczyna się z samego rana gimnastyką poranną, która odbywa się 3 różnych miejscach, są nimi: Sala Ojca Pio, Pałac piętro oraz Pałac parter. Uczestnictwo w zajęciach uzależnione jest od sprawności fizycznej mieszkańca. Zajęcia te cieszą się bardzo dużą popularnością. Na Sali głównej znajduje się gabinet fizykoterapii, w którym wykonywane są zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa, elektro, magneto oraz laseroterapii, mające na celu przygotowanie pacjentów do rehabilitacji właściwej wykonywanej na Sali rehabilitacyjnej. Sala ta jest bardzo dobrze wyposażona w specjalistyczny sprzęt oraz akcesoria pomocne do pracy z terapeutą. Nad zabiegami fizjoterapeutycznymi i sprawnością ruchową czuwa fachowa opieka rehabilitantów.

Zabiegi dla mieszkańców ustala się uwzględniając indywidualne potrzeby każdego z nich. Dla rehabilitacji ogólno usprawniającej stosujemy rotory kończyn górnych i dolnych, rowery stacjonarne, steper, bieżnię, orbitrek, tablicę do ćwiczeń manualnych. Sala wyposażona jest w UGUL ( Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), w którym wykonujemy ćwiczenia w odciążeniu, samo wspomagane, z oporem i inne. Mieszkańcy bardzo cenią sobie i chwalą ćwiczenia indywidualne na piłkach Thera-band i Aerostepie XL. Za pomocą takiej techniki ćwiczymy czucie głębokie jak również koordynację ruchową.

Mieszkańcy mogą również korzystać z masażu wirowego kończyn dolnych oraz górnych a w kąciku relaksacyjnym  masażu suchego, drenażu. Jest to miejsce posiadające specyficzny charakter. Wykonywany jest tam masaż relaksacyjny z zastosowaniem aromaterapii i muzykoterapii. Dźwięki natury pozwalają na chwilę zapomnienia, ulgę w cierpieniu. Jest to rehabilitacja dla duszy i ciała.

Spośród najnowszych metod fizjoterapeutycznych stosujemy metodę Kabat Kaiser PNF (proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe). Celem stosowania tej metody jest poprawa mobilności, stabilności, stymulacja mobilności na stabilność oraz poprawa wytrzymałości i zręczności. Filozofia PNF obejmuje m.in. pozytywne nastawienie do pacjenta i jego problemów, globalna obserwację pacjenta, irradiację, intensywny plan ćwiczeń, uzyskanie odpowiedzi na każdy bodziec jak również bezbolesną pracę z pacjentem.

Do leczenia bóli kręgosłupa wykorzystujemy metodę Mc Kenzie. Bardzo ważna jest współpraca z terapeutą. Dobry kontakt to podstawa do uzyskania zadowalających efektów tej terapii.
Wdrażamy również elementy terapii manualnej, skutecznej, łatwej i przyjemnej metody, mającej na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawach oraz działanie odżywcze struktur okołostawowych.
Mieszkańcy leżący są objęci rehabilitacją przyłóżkową na oddziałach. Są to osoby niesamodzielne, potrzebujące stałej opieki z powodów zdrowotnych. W zależności od stanu pacjentów wykonujemy ćwiczenia czynne, czynno – bierne, izometryczne celowane w daną jednostkę chorobową. Dla zachowania sprawności układu oddechowego wyuczamy prawidłowego oddychania. Mieszkańcy nie posiadający przeciwwskazań są pionizowani. Wszystkie wykonywane zabiegi prowadzą do profilaktyki przeciwodleżynowej. Podtrzymywanie sprawności psychoruchowej starszych ludzi decyduje o jakości ich życia, zapobiega inwalidztwu i niedołęstwu, ułatwia utrzymanie kontaktów społecznych, sprzyja rozwojowi osobowości i adaptacji w środowisku.

Na podstawie doświadczeń i obserwacji mieszkańców wykorzystujemy sprawdzone metody zabawowo-rozrywkowe, łącząc je z rehabilitacją uzyskujemy wspaniałe efekty. Wiele pomysłów „rodzi się” spontanicznie, najważniejsze by wzbudzić w ludziach nadzieję i wiarę we własne siły i możliwości. Ważne, by wierzyli, że ciało może być sprawniejsza dusza radosna i szczęśliwa.
W sezonie rekreacyjnym mieszkańcy jeżdżą rowerami po okolicy. Na polanie przed salą rehabilitacyjną odbywają się rozgrywki w krykieta, boccie, gramy w paletki itp.. Przygotowany jest stół do gry w ping-ponga na aktywne spędzanie popołudnia.

Podsumowanie – 2010
W codziennej gimnastyce porannej uczestniczyło średnio 70 mieszkańców. Na sali rehabilitacyjnej w ciągu 2010 roku ćwiczyło średnio 120 mieszkańców. W czwartkowych zajęciach grupowych brało udział średnio 45 mieszkańców.
Imprezy sportowe zorganizowane przez Nasz Dom:
   1. Wycieczka rowerowa do Jaszkowa.
   2. Turniej o Miano Mistrza Krykieta.
   3. Dzień Patrona Rehabilitacji.
   4. Spartakiada ze studentami AWF.

Imprezy sportowe, w których uczestniczyli mieszkańcy Naszego Domu:
   1. Turniej Rowerowy – Pleszew.
   2. Turniej Kręglarski – Pleszew.
   3. Minispartakiada – Zbrudzewo.
   4. Zawody Kręglarskie – Promenada – Śrem.
   5. Zawody Kręglarskie – Września
Nowe możliwości w Nowym Roku

Nowy rok 2011 zaczynamy z nowymi perspektywami na przyszłość, z nowymi możliwościami. Dzięki zaprzyjaźnionej z Naszym Domem Fundacji Sue Ryder otrzymaliśmy najnowszy sprzęt rehabilitacyjny. Wzrosła przez to  frekwencja mieszkańców ćwiczących na sali rehabilitacyjnej. Poszerzył się wachlarz usług wykonywanych przez Nasz Dom.

Do nauki i doskonalenia chodu służą nam nowe poręcze z możliwością wykorzystania ich jako tor przeszkód.

Do wzmacniania siły mięśniowej kończyn dolnych – nowoczesny ergometr RX 7. Przeznaczony jest on głównie do osób mniej sprawnych dzięki regulacji siodełka w pionie i poziomie. Zakres obciążenia to 25-400 Wat. Podczas ćwiczeń jak i po nich możemy kontrolować puls (klips na ucho i pas na klatkę piersiową) jak i tętno w fazie odpoczynku z oceną sprawności.

Ergometr wioślarski WaterRower ASH NATURAL Premium jest idealny dla młodszych mieszkańców, którzy nie mają problemu z utrzymaniem równowagi. Ćwiczenia na tym sprzęcie poprawiają ogólną wydolność i sprawność fizyczną. Poprawiają siłę mięśniową kończyn górnych i dolnych  jak i tułowia.

Ze sprzętu do ćwiczeń siłowych otrzymaliśmy Atlas Nevada 75KGS.

„Wytrwałość cechą zwycięzców!”
———————————————————————————————————–
MASAŻ

Masaż oddziałuje na następujące tkanki: tkankę skórną, mięśniową, stawy i aparat więzadłowy a także na układy: układ krwionośny, chłonny, nerwowy, oddechowy, pokarmowy, wydalniczy, kostny – stawy, oraz na przemianę materii.

Wpływ masażu na tkankę skórną.

  1. Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka.
  2. Masaż ułatwia oddychanie skórne.
  3. Masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych.
  4. Pod wpływem masażu naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów.
  5. Masaż przyśpiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z jednej strony następuje bardziej aktywne dostarczanie tkankom i organom substancji odżywczych a z drugiej strony – szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Skóra staje się jędrna i ma odpowiedni kolor.

Wpływ masażu na tkankę mięśniową.

  1. Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze.
  2. Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii.
  3. Masaż zwiększa zdolność mięśni do pracy.
  4. Masaż pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.

Wpływ masażu na stawy i aparat więzadłowy.

  1. Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i zarazem stopień ruchomości stawu.
  2. Pod wpływem masażu zdolność stawów do pracy jest szybciej przywracana, a ryzyko kontuzji zmniejszone do minimum.
  3. Powoduje szybsze wchłanianie wysięków i obrzęków.

Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny.

  1. Masaż zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwidacje objawów zastoinowych a także wchłanianie obrzęków.
  2. Masaż ułatwia odpływ krwi żylnej.
  3. Masaż zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.
  4. Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi.

Wpływ masażu na układ nerwowy.

  1. Masaż oddziaływuje na centralny i obwodowy układ nerwowy.
  2. Masaż działając na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju.
  3. Masaż w zależności od potrzeby może działać pobudzająco bądź też uspokajająco.

Wpływ masażu na pozostałe układy.

  1. Masaż przyśpiesza cyrkulacje krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.
  2. Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen.
  3. Masaż wpływa na układ pokarmowy polepszając jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego produktów nie strawionych.
  4. Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się ich czynność filtracyjna i lepiej wydalane są substancje przemiany materii.

W Naszym Domu wykonywany jest głównie masaż:

  • leczniczy częściowy kończyn górnych,
  • leczniczy częściowy kończyn dolnych,
  • leczniczy kręgosłupa,
  • drenaż limfatyczny kończyn górnych,
  • drenaż limfatyczny kończyn dolnych,
  • odprężający masaż relaksacyjny.
Skip to content