Dom Pomocy Społecznej w Psarskim

Sue Ryder

przez Admin

SUE RYDER

(1924-2000)

Margaret Susan Ryder zawsze znana jako Sue Ryder to wybitna, niezwykła i inspirująca postać, brytyjska działaczka charytatywna prowadząca szeroko zakrojoną działalność charytatywną na świecie, między innymi w Polsce. Założyła międzynarodową fundację w hołdzie ofiarom II wojny światowej. Jako Lady Ryder of Warsaw zasiadała w brytyjskiej Izbie Lordów. Była wielką przyjaciółką Polski i Polaków. W Polsce ufundowała domy opieki, szpitale i hospicja w aż 30 miejscowościach.

Galeria

Wczesne lata

Urodziła się 3 lipca 1924 roku w Leeds, jako najmłodsze z dziesięciorga dzieci. Rodzina Ryderów miała dwa duże majątki ziemskie w hrabstwie Suffolk. Sue dorastała w atmosferze przesiąkniętej ideą służby i poświęcenia, pełnej troski o ubogich i odpowiedzialności za ich los. W ich domu każdy przechodzący bezdomny mógł liczyć na kąpiel i posiłek oraz czystą odzież i wszelką inną pomoc. Wiara chrześcijańska była centralnym punktem całego życia Sue Ryder. Największy wpływ na Sue wywarła jej matka – Mabel Ryder. Nie tylko edukowała córkę, ale też regularnie odwiedzała z nią ubogie i potrzebujące rodziny w Leeds i wiejskich terenach Suffolk przez co Sue uwrażliwiła się na ludzką krzywdę.

Czas II wojny światowej
Gdy w 1939 r. wybuchła wojna Sue miała 15 lat. Mimo młodego wieku zrozumiała, że nadszedł moment, aby czynnie zaangażować się. Porzuciła szkołę rozpoczynając trening pielęgniarski. Chciała ochotniczo wstąpić do Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy (FANY), lecz na przeszkodzie stanęły względy proceduralne. Musiała przedstawić swój wiek niezgodnie z prawdą. Powiedziała, że ma 16 lat, podczas gdy w rzeczywistości była o rok młodsza. Do końca życia podtrzymywała te fikcję, podając publicznie, że urodziła się w 1923 roku, a nie jak to było w rzeczywistości – w 1924 roku.

W czasie II wojny światowej Susan Ryder służyła w polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych (S.O.E.), zajmującej się dywersją w okupowanej Europie. W sierpniu 1944 roku ekspediowała zrzuty broni dla walczącej Warszawy. Współpracowała z Cichociemnymi, których odwaga, determinacja i poświęcenie wywarły ogromny wpływ na jej przyszłość. W trakcie swej służby zetknęła się bezpośrednio z ogromem ludzkiego cierpienia. Po zakończeniu wojny niosła pomoc byłym więźniom niemieckich obozów. Jednocześnie odwiedzała alianckie więzienia, ratując życie wielu skazanym na śmierć. Doświadczenia te spowodowały, że bez reszty zaangażowała się w pracę charytatywną na rzecz chorych, bezdomnych i pozbawionych środków do życia ludzi.

Działalność charytatywna
W 1953 roku powołała do życia fundację swojego imienia. „There’s rosemary, that’s for remembrance, pray, love, remember” – cytat z Hamleta i gałązka rozmarynu stały się symbolem Fundacji, będącej żywym pomnikiem dla milionów ludzi, którzy w obronie ludzkich wartości, oddali swoje życie podczas wojny. The Sue Ryder Foundation wybudowała w piętnastu krajach świata ponad osiemdziesiąt domów, które po dziś służą chorym i cierpiącym.

Kiedy w 1953 roku w Wielkiej Brytanii powstała fundacja, już wtedy Sue Ryder wspomagała Polaków z obozów – tzw. Misplaced Persons. Część z nich zamieszkiwała w posiadłości rodzinnej Sue Ryder w Cavendish, którą odziedziczyła po babce hrabiance. Ten dom i cała posiadłość była pierwszym domem pomocy, zajmowanym głównie przez ludzi nękanych tragicznymi wspomnieniami i traumami wojny. Sue Ryder wraz z rodzina – mężem i dwójką dzieci zamieszkiwali tylko w jednym małym mieszkaniu. Resztę domu oddali innym – bardziej potrzebującym.

Polska
W swojej działalności dla Polaków Sue Ryder nasiliła starania zakładając na początek szpital w Konstancinie-Jeziornej. W Polsce założyła tez szpital w Gdyni. Do dziś w Gdyni istnieje skwer jej imienia, w samym centrum, tuż obok Alei Piłsudskiego, jako dowód wdzięczności lokalnej społeczności. Poza tym założyła Ośrodek Onkologii oraz szereg Domów Pomocy Społecznej – między innymi w 1973r. nasz Dom w Psarskim, a także w Psarach, w Górze Kalwarii, w Krakowie, w Radzyminie, w Popkowicach i innych miejscowościach w Polsce. Od roku 1956 Sue Ryder rozpoczęła ponad 50-letnią misję w Polsce z grupą swoich polskich współpracowników i wolontariuszy. Znalazła ich pośród byłych więźniów obozów koncentracyjnych, weteranów wojennych i ich rodzin. Wielu z nich od lat bezinteresownie współpracuje z Fundacją, a nawet wchodzi w skład jej władz. Sue Ryder nie mogła oficjalnie zarejestrować swojej fundacji w Polsce w czasach komunizmu, a wszystkie budowane przez nią domy przekazała państwu polskiemu. Dopiero w lipcu 1991 roku powołała do życia Fundację Sue Ryder w Polsce, na mocy aktu notarialnego, a w następnym roku doszło do dopełnienia procesu rejestracji fundacji. Fundacja w Polsce ma niezależną osobowość prawną i jest przez fundatorkę ustanowiona do kontynuowania jej misji w Polsce oraz do sprawowania opieki nad ufundowanymi przez nią domami i ich podopiecznymi. Jej fundacje w Wielkiej Brytanii i w Polsce mają podobne cele: wspierają ludzi starszych i niepełnosprawnych – tych nieuleczalnie chorych na nowotwory i z chorobami typu neurologicznego, oraz tych którzy stracili najbliższych i są samotni lub chorzy. Fundacje postępują zgodnie z mottem życia Sue Ryder: ‘Do what you can for the person in front of you’.(zrób co możesz dla osoby stojącej przed tobą)
Wsparcia polskiej Fundacji Sue Ryder dla Domu Pomocy Społecznej w Psarskim
Dzięki pomocy warszawskiej Fundacji Sue Ryder przy współudziale PFRON w 2006 roku powstała w naszym Domu sala rehabilitacyjna, która dzięki staraniom ówczesnej prezes Fundacji, pani Marii Stolzman została wyposażona w sprzęt do fizjo- i fizykoterapii oraz windę. Kolejną pomoc finansową otrzymaliśmy 2015 roku na remont pomieszczeń mieszkalnych oraz instalacji sanitarnej i wentylacyjnej w budynku pawilonu Sue Ryder.

Lady Ryder of Warsaw Memorial Trust
W 2000 roku Sue Ryder , aby kontynuować pracę za granicą założyła Fundację Bouverie. Kilka lat po śmierci Fundatorki nazwa została zmieniona na Lady Ryder of Warsaw Memorial Trust. Fundacja do dziś działa, podtrzymuje i kontynuuje wyjątkową i szlachetną koncepcję działalności Sue Ryder, która pięknie, w przejmujący sposób podsumowują wersy wiersza „ Po co żyję” George’a Linnaeusa Banksa:
„Za sprawę, która nie ma wsparcia, za zło wymagające oporu, za przyszłość w oddali i dobro, które mogę czynić.
Na przestrzeni lat wparcie Fundacji Lady Ryder of Warsaw Memorial Trust trafiło do Polski poprzez ufundowanie Domu w Pierzchnicy , zapewnienie finansowania polskim Domom w okresie pandemii koronawirusa. W 2024r. wsparcie finansowe otrzymał także nasz Dom na modernizację pralni.

Spis chronologiczny

  • 1924 – Sue Ryder urodziła się 3 lipca w Leeds, Yorkshire.
  • Lata 30 XX w.– Rodzina Ryder przeprowadziła się na stałe do domu w Thurlow w hrabstwie Suffolk. Sue uczęszcza do szkoły Benenden w hrabstwie Kent.
  • 1939/40 – Sue dołącza do Formacji Pielęgniarek Pierwszej Pomocy (FANY), a następnie do polskiej sekcji brytyjskiego Zarządu Operacji Specjalnych (SOE).
  • 1945-1951 – Działalność pomocowa w ramach europejskich jednostek anglo-francuskich, Czerwonego Krzyża i struktur organizacji Guide International Service, przy jednoczesnych samodzielnych aktywnościach w zakresie wizytacji więzień i szpitali.
  • Od 1951 – Kontynuacja odwiedzin więzień i samotnej pracy socjalnej, po wycofaniu się organizacji pomocowych.
  • 1952 – Sue uruchamia program wyjazdów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych (Holiday Scheme), początkowo w Danii, a następnie w Wielkiej Brytanii.
  • 1953 – Sue rejestruje Living Memorial z Komisją Charytatywną w Wielkiej Brytani, pocztkowo jako Forgotten Allies Friendship Trust, który później staje się Fundacją Sue Ryder, obecnie- po prostu Sue Ryder.
  • 1953 – Sue adoptuje dom swojej matki we wsi Cavendish w Suffolk na dom, w którym będzie przyjmować ludzi potrzebujących pomocy i który staje się pierwszym Domem Sue Ryder w Wielkiej Brytanii, ja i siedziba organizacji.
  • 1956 – Sue pojawia się w programie „This is your Life” w telewizji BBC
  • 1957 – W Niemczech, pod Hanowerem powstaje kolejny Dom Sue Ryder – St, christopher’s.
  • 1957 – W Konstancinie, pod Warszawą powstaje pierwszy Dom Sue Ryder w Polsce.
  • 1957 – Sue Ryder zostaje uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego
  • 1958 – Wraz z Leonardem Cheshire Sue ustanawia misję Ryder-Cheshire, której celem jest pomoc cierpiącym.
  • 1959 – Sue Ryder zawiera związek małżeński z Leonardem Cheshire .
  • 1959 – Razem z Leonardem zakładają w Dehradun w Indiach Centrum Ryder-Cheshire-Raphael.
  • 1960 – Wizyta w Australii i Nowej Zelandii celem zbiórki pieniędzy dla Centrum.
  • 1969 – W Hickleton Hall w hrabstwie Yorkshire powstaje kolejny Dom Sue Ryder w Wielkiej Brytanii.
  • Lata 60. i 70. – W Stagenhoe w hrabstwie Hertfordshire rozpoczyna działalność trzeci Dom Sue Ryder w Wielkiej Brytanii.
  • XX w. – Powstają kolejne Domy Sue Ryder w Polsce ( m.in. 1973 r. – Dom w Psarskim) i dawnej Jugosławii
  • Lata 70. XX w. – W Belgii powstają pierwsze Domy Sue Ryder jako domy :przejściowe”.
  • 1976 – Sue zostaje mianowana Kawalerem Orderu św.Michała i św. Jerzego.
  • Lata 70. i 90. XXw. – Powstają kolejne Domy Sue Ryder w Wielkiej Brytanii.
  • Lata 80.XXw. – Dwuletni projekt w Belize.
  • 1982 – W Irlandii powstaje Fundacja Sue Ryder.
  • 1984 – Założenie Wspólnoty Modlitewnej Sue Ryder.
  • 1985 – Sue pracuje w Etiopii.
  • 1990 – W Malawi powstaje Fundacja Sue Ryder.
  • 1991 – Rejestracja Fundacji Sue Ryder w Warszawie
  • 1994 – Formalna rejestracja Fundacji Sue Ryder w czeskiej Pradze
  • 1997 – Fundacja Sue Ryder powstaje we Włoszech
  • 1998 – Wspólnota Modlitewna Sue Ryder zaczyna funkcjonować w obiekcie St. Katherine’s, Parmoor w Anglii.
  • 2000 – Fundacja Ryder-Cheshire zaczyna działalność w Timorze Wschodnim.
  • 2000 – Sue Ryder umiera 2.listopada
  • 2009 – Otwarcie, w Bellevue, polskim ośrodku dla pielgrzymów prowadzonym przez siostry nazaretanki w Lourdes, pokoi gościnnych Lady Ryder of Warsaw, w pełni przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.
  • 2024 – Setna rocznica urodzin Sue Ryder , 3.lipca

Spis chronologiczny na podstawie książki Joanny Bogle „ Życie przeżyte dla innych”.

Skip to content