Spojrzenie na ergoterapię przeznaczoną dla osób w podeszłym wieku powinno być spojrzeniem z możliwie szerokiej perspektywy. Dom Pomocy Społecznej jest placówką profesjonalną, wyspecjalizowaną , a więc celowo zaplanowaną i zorganizowaną podejmująca dla dobra człowieka różnorodne, długotrwałe i konstruktywne działania osłonowe, opiekuńcze i usprawniające. W naszym Domu organizowaniem czasu wolnego mieszkańców, wyzwalaniem ich aktywności, a tym samym zapobieganiem bezczynności, deprawacji emocjonalnej, fizycznej i psychicznej zajmuje się terapia zajęciowa wraz z innymi terapiami. Ważne miejsce zajmuje ergoterapia , która bazuje na aktualnych możliwościach mieszkańca i podkreśla możliwość dalszego rozwoju w podeszłym wieku. Posługując się pracą jako środkiem terapeutycznym, pomagamy w osiągnięciu jak największej samodzielności w życiu codziennym. Wykonywaną pracę dopasowuje się do aktualnych możliwości i zdolności mieszkańca. Brane są pod uwagę jego dotychczasowe doświadczenia zawodowe, a także możliwość rozwoju i cały potencjał, który przedstawia swoją osobą. Terapia ta ze swoim różnorodnym wachlarzem form daje szansę każdemu na wyrażanie samego siebie oraz pozwala na wybór twórczości dopasowanej do indywidualnych predyspozycji i zainteresowań. Głównym jej zadaniem jest usprawnianie psychiczne, fizyczne i społeczne danej osoby lub grupy osób. Uczestnicy ergoterapii biorą udział w wykonywaniu różnych prac plastycznych, robótek ręcznych tj. haftowanie, wyszywanie, szydełkowanie, gobelin, prace w drewnie i metalu oraz innych rodzajach terapii np. arteterapii tj. malowanie, rysowanie, papieroplastyka decoupage, origami, patchwork. Wiele prac zdobi pomieszczenia Domu dodając mu przytulności i radosnego nastroju, a także reprezentowane są na przeróżnych wystawach i wojewódzkich przeglądach prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Prace wykonane przez seniorów powodują w nich poczucie wzrostu wartości oraz satysfakcję z wykonywanych prac. Ta forma terapii daje możliwość takiego sposobu spędzania wolnego czasu, który cieszy się dużym powodzeniem i znalazła wielu zwolenników. By sprostać wymaganiom współczesnej terapii i obowiązującego standardu, a także oczekiwaniom uczestników ergoterapii dysponujemy budynkiem im. Św. Ojca Pio mieszczący salę rehabilitacyjną, świetlicę, pracownię terapii zajęciowej, pracownię kulinarną i inne gabinety terapeutyczne co pozwala na lepszy komfort pracy i jej terapeutyczny aspekt. Ergoterapia zawiera nie tylko elementy aktywizacji, ale również pomoc w wyciszaniu się i uspokojeniu.
Zajęcia prowadzone są w formie:
- grupowej – prace różne bądź te same wykonywane przez kilka osób,
- zbiorowej- wszyscy uczestnicy wykonują jednocześnie tę samą pracę,
- indywidualnej – mieszkaniec wykonuje specjalnie dla niego przeznaczoną, przygotowaną pracę, dobraną tak by korygowały jego zaburzenia w sposób indywidualny (terapia przyłóżkowa).
Aktywność jest synonimem życia. Jest warunkiem prawidłowego rozwoju, umożliwia prowadzenie twórczego i haromonijnego życia, stanowi podstawę w leczeniu wielu chorób, opóźnia procesy starzenia. Jest to taki obszar działalności, który daje człowiekowi szansę wyrażania siebie.
Dom Pomocy Społecznej w Psarskim realizuje program aktywności, uwzględniający oczekiwania wszystkich mieszkańców, zmierzający do osiągnięcia przez mieszkańca jak najdalej idącej samodzielności, sprawności i subiektywnego zadowolenia.
HORTIKULOTERAPIA
Hortikuloterapia jest terapią poprzez pracę w ogrodzie (zmysłowy kontakt z roślinami). Ma ona na celu poprawę kondycji psychofizycznej, sprawności manualnej i motorycznej. Mieszkańcy zajmują się uprawą roślin od wczesnej wiosny do późnej jesieni a także w okresie zimowym – poprzez odpowiednie przechowywanie sadzonek i dbanie o zieleń pokojową.
Piękny ogród, kolorowe kwiaty okalające Dom oraz park – to duży atut naszej placówki i efekt mozolnej pracy pensjonariuszy.
TEATROTERAPIA
Teatroterapia realizowana jest poprzez odgrywanie ról w przedstawieniach teatralnych, które sprzyjają odreagowaniu tłumionych uczuć, przez co w pewnym stopniu umożliwia stanie się osobą, którą chciałoby się być. Jest to rozrywka, sztuka, znana od wieków, odgrywanie ról wzbogaca osobność, dzięki jej oczyszczającemu wpływowi na psychikę człowieka.
Mimesis, czyli „naśladowanie” pozwala w pewien sposób odzwierciedlać człowiekowi rzeczywistość, znaczenie katharsis („oczyszczenie”) tłumaczył sam Arystoteles. Według niego było to wyrażenie, które doprowadza aktorów i widzów przedstawienia, do stanu uwolnienia i oczyszczenia, co jest istotne dla terapeutycznego wymiaru tego stanu ludzkiej psychiki.
Teatroterapia to sztuka, która wzbogaca człowieka, jako wiedzę, umiejętności, sposoby spostrzegania świata i samych siebie. Dzięki niej człowiek jest w stanie bardziej kształtować siebie, kreować własny rozwój. Teatroterapia odnosi pozytywne skutki w takich przypadkach, jak zaburzenia psychiczne ( nerwice, psychozy, zaburzenia w odżywianiu, w uzależnieniach, a nawet w leczeniu narządów wzroku i słuchu. Sztuki teatralne stosowane są, jako narzędzia pomocnicze w kształtowaniu inteligencji emocjonalnej.
TERAPIA KULINARNA
W ostatnim czasie do wachlarza proponowanych zajęć terapeutycznych dołączyła tzw. Terapia kulinarna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych podopiecznych, stworzyliśmy kącik kuchenny, w którym spotykamy się co dwa tygodnie po to by coś przyrządzić. Dodatkowo osoby, które mają potrzebę przygotowania sobie jakiejś potrawy czy np. imieninowego wypieku – mogą również skorzystać z domowej kuchni. Wśród wypróbowanych przepisów znalazły się: rogaliki, kruche ciastka, pierniki, babeczki wielkanocne, rolada owocowa i wiele innych potraw przyrządzonych zgodnie z własną inwencją mieszkańców. Oprócz wykonywania poszczególnych dań, dbamy również o to, żeby wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe oraz przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami higieny i z utrzymaniem porządku w kuchni. Mieszkańcy zapoznają się z obsługą urządzeń będących na wyposażeniu terapii oraz uczą się dbać o estetykę stołu i serwowanych dań.
To „najsmaczniejsza” terapia w naszym Domu.